יום שני, 3 ביולי 2017

סיור ברחובות בחיפה מבלי לקום מהכורסא (ה)

נחזור לפינת הבנקים והמגינים ונעלה במעלה ההר ברחוב צהיון על שמה של המשפחה שהתגוררה כאן. משמאלנו רחוב התשעים ושלוש. הרחוב נקרא על סיפור שככל הנראה לא אירע על 93 תלמידות יהודיות שהתאבדו על מנת לא להיאנס בידי חיילים גרמנים.
מכתבה האחרון של חיה פלדמאן  מתוך חוברת ה-93
לא רק בחיפה האמינו לסיפור אלא גם בתל-אביב, פתח ותקווה ונתניה ניתן השם לרחובות. בבני ברק בחרו להנציח את הסיפור בגן ה-93 בשכונת זיכרון מאיר.
התשעים ושלוש החליף את "הנזירות". כנראה אף אחד לא מאמין בשם החדש או שאולי זהו שוב מאבק על נרטיב. בכל מקרה כל הבתים ברחוב נושאים את השם נזירות. היחיד שמנסה ליישר קו הוא ביה"ס חיואר לחינוך אלטנרנטיבי שנושא שלט עם שני השמות. גם בוויז הוכנס השם השגוי.
הבניין כבר השתנה מאז הצילום

 שמן של הנזירות לא נעלם והוא השתמר בשמן של המדרגות המובילות לרחוב ראהבת (נזירות בערבית).
מאדאם ג'ירמן שעל שמה היה הרחוב לפני שנקרא רחוב הנזירות הייתה בעלת הבית (שעדין נותר עם רעפים) ששימש יותר מאוחר כקונסוליה האוסטרית בחיפה וכיום בבעלות משפחת כיאט שעל שמה כמובן רחוב כיאט.


בסוף הרחוב נפנה ימינה (אמנם נגד התנועה אך אנו בסיור אז מותר לנו) לרחוב כורי. משפחת ח'ורי (זהו התעתיק המודרני וכבר יש כמה בתים שעל חזיתם מוטבע השם החדש) היא משפחה ממוצא מארוני (שגם ליד כנסייתם יש רחוב על שמם של המרונים).וביתם היה במעלה הרחוב. מכאן הגענו לשדרות הציונות שעל האירוניה של שמות קצוותיה קראנו בפרק קודם. שדרות הציונות היא "דרך ההר" או "רחוב ההר" ובערבית "אלג'בל" (الجبل) שנפרצה על ידי הטמפלרים ממושבתם לשכונת כרמלהיים, כתחליף לדרך סטלה מאריס שנגיע אליה בהמשך. לאחר קום המדינה שונה השם לשדרות או"ם. בעקבות ההחלטה המשווה את הציונות לגזענות הוסב שם הרחוב כמקומות רבים בארץ.
נעלה בהר לפינת טשרניחובסקי-הנשיא. על הנשיא נדבר באחד הפרקים המאוחרים .בדרך נעבור במקביל לרחובות מוסול ואל בצרה שהם זיכרון לחברת IPC שמשרדיה שכנו בסמוך ברחוב הגפן ולשם החברה שכך קראו לחלק זה של רחוב הגפן. כמו שכבר ראינו עיראק הייתה מאוד נוכחת בימי המנדט בחיפה. עוד בסביבה, ליד הגן הפרסי, רחוב שפרה שכנראה כל בתיו מושכרים או שייכים לבהאים כי כל שלטי הבתים כתובים באנגלית. שאול טשרניחובסקי זכה להנצחה משולשת. הרחוב שלפנינו, שכונת רמת שאול ורחוב שאול בנו"ש. מאחר ונו"ש הייתה שכונה נפרדת מחיפה יש בה מספר רחובות "כפולים" ונדון על כך כשנגיע לדון בשמות רחובות השכונה. ניצב לרחוב טשרניחובסקי נמצא את רחוב זאב. רחוב זאב נקרא בעבר אל-באשיר. הסכימו פרנסי "חיפה האדומה" לקרוא לו על שם זאב ז'בוטינסקי אך רק בשמו הפרטי ורבים אינם יודעים על שם מי הוא נקרא. פרופ' מעוז עזריהו טוען שיש יותר רחובות בארץ ע"ש ז'בוטינסקי מאשר הרצל. אך אין הוא מציין אם בספירתו כלל רחובות כפולים ומשולשים (כמו בחיפה) על שמו של חוזה המדינה כך שאני לא בטוח שהוא צודק בקביעתו זאת. לאחרונה שמו שלט המציין את שמו המלא של ז'בוטינסקי כחלק ממגמה כוללת בעיר.
כל הרכס נקרא בעבר "כרמל צרפתי" על שם המנזר בסטלה מאריס שקיבל את חסות ממשלת צרפת. עם התקדמות הבנייה חולק הרכס לתתי-שכונות. על מנת לשמר את הניחוח הצרפתי וגם בגלל התחממות היחסים של מדינת ישראל עם צרפת עד ימי האמברגו, רבים מרחובות השכונות נקראים ע"ש דמויות צרפתיות כאמיל זולא, דרייפוס, הבסטיליה, כרמיה, מרסיי, פייר קינג ורודן.
סביב אותו צומת תעתיקים שונים בערבית ובאנגלית

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

סיור ברחובות חיפה מבלי לקום מהכורסא (טו)

מפת הסיור אחרי שחפרנו בנבכי משפחת הכהן נשוב לסיורנו אל המקום שבו הפסקנו - צומת מוריה צפרירים. נפנה לצפרירים עד כיכר היינריך היינה בתחי...